16.08.2020, 19:28
Daniel Ryciak

Czwartek w pałacu

Pochwalimy się, że cykl Czwartek Jazzowy z Gwiazdą nabiera rozmachu. Wkraczamy w nowe rejony, do Pałaci w Rybnej.

Czwartek w pałacu

Nowy parter - nowa lokalizacja koncertów cyklu

A wszystko za sprawą nowego partnera cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą. Mowa o miejscu pięknym, o bogatej historii, co dodatkowo wydaje się świetnia pasować do organizatora cyklu, czyli Stowarzyszenia Muzycznego Śląski Jazz Club, najstarszego stowarzyszenia jazzowego w kraju. Co prawda, w porównaniu do tego miejsca, SJC to młodzieniaszek, ale nie zmienia to faktu, że instytucja historyczna i obiekt historyczny jakoś bardziej do siebie pasują. A jak jeszcze dodamy, że obiekt posiada piękne, kameralne wnętrza, które często rozbrzmiewają muzyką, no to lepiej trafić chyba nie można było.

Pałac w Rybnej


Tak, ten obiekt to Pałac w Rybnej. Nowy partner Śląskiego Jazz Clubu i cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą. Jeśli tyko sprawy covidowe za bardzo nie pokrzyżują planów, to właśnie w Pałacu w Rybnej odbędą się cztery z ponad dziesięciu koncertów cyklu zaplanowanych na rok 2020. Wśród gwiazd, które Śląski Jazz Club zaprosi do Pałacu w Rybnej pojawią się Anna Maria Jopek, Hanna Banaszak, Artur Dutkiewicz i Arek Skolik.

To ruch, który tlił się już od pewnego czasu. Pojawić się z cyklem wyśmienitych muzyków, w kameralnych przestrzeniach, w przestrzeniach o bogatej historii i tradycji. I to nie jest ostatnie słowo organizatorów w tej materii. Ale póki co, zapraszamy i przedstawiamy nowego partnera cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą.

Trochę historii

Pałac wybudowany został najprawdopodobniej w miejscu dawnego drewnianego dworku należącego do Blachów – pierwszych właścicieli Rybnej – który z kolei przypuszczalnie był wybudowany na fundamentach średniowiecznej wieży rycerskiej. Pałac jest otoczony parkiem. W jego zachodniej części zachował się szpaler dziewiętnastu dębów szypułkowych liczących ok. 200 lat. Mają one status pomników przyrody.

Pałac w Rybnej


Rezydencja (wybudowana jeszcze przez ród Blachów – pierwszych właścicieli Rybnej) została rozbudowana w stylu późnego baroku, uzyskując wygląd zbliżony do obecnego. Prace ukończono w 1796 roku, co potwierdza data umieszczona w przyczółku fasady. W 1829 roku pałac przeszedł w ręce rodziny Chrząszczewskich, by w 1871 roku znaleźć się w posiadaniu rodziny von Koschützkich, która nieco go przebudowała.


Budynek przechodził różne okresy podczas burzliwej historii tych terenów. Szczegóły można znaleźć np. w Wikipedii. Warto też wybrać się do pałacu, by go zwiedzić. Można tam nawet zanocować.

Pałac w Rybnej jesienią

Pałac w Rybnej zimą

Pałac kultury 


Od wielu lat Pałac w Rybnej działa jako instytucja kultury, stąd … to idealny adres dla tak szacownej instytucji jak Śląski Jazz Club i dla jednego z najstarszych cyklu koncertów gwiazd światowej sceny jazzowej – zgodnie z ideą cyklu – w miejscach i warunkach kameralnych, pozwalających nie niezwykłą bliskość, wręcz intymną więź między artystą a odbiorcą.
Do zobaczenia w Pałacu w Rybnej.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij