23.09.2021, 09:46
Daniel Ryciak

Czwartek Jazzowy z Gwiazdą po raz 20ty

Tak, to już dwudziesta edycja tego największego-najmniejszego festiwalu na Śląsku.

Czwartek Jazzowy z Gwiazdą po raz 20ty

Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest nasze wielki i szacowny nestor, Arek Skolik. Za oprawę graficzną odpowiada damska ręką niezwykle zdolnej artystki młodego pokolenia, Patrycji Warzeszki. Całość, jak zwykle, będzie się starał opanować Daniel Ryciak, dyrektor i producent cyklu.

Jak to się zaczeło 

Pewnie to historia znana, ale ze względu na jubileusz warto przypominać. Wszystko zaczęło się w 2002 roku od koncertu w wykonaniu Susan Weinert, jednej z czołowych gitarzystek światowej sceny jazzowej, którą do współpracy zapraszał Chick Corea. Zaczęło się więc od bardzo mocnego uderzenia. I tak już zostało. Największe gwiazdy, najciekawsze grupy, polska śmietanka jazzowe, światowa scena jazzu, międzynarodowe składy, projekty specjalne. A co było wyjątkowe? Od samego początku były to koncerty kameralna, nawiązujące trochę do tradycji klubowego grania, które w pewnym momencie zaczęło zanikać na rzecz dużych, bardziej komercyjnych sal. Plus oprawa graficzna, bo tutaj zawsze staraliśmy się nawiązywać do idei tzw. polskiej szkoły plakatu. Przez pewien czasy nawiązywaliśmy także do sztuk wizualnych i wideo. Chociaż tutaj wydarzenia związane z koniecznością działalności online w ostatnim czasie nieco zmieniły nasze podejście do tej materii.

Czwartek po raz dwudziesty 


I oto spotykamy się po raz dwudziesty. Co w tym roku mamy do zaproponowania? Trochę nawiązując do innego wydarzenia, festiwalu Jazz w Ruinach, który w 2021 roku odbył się pod hasłem „Mistrzowie kontra Młoda Krew”, również w ramach jubileuszowego Czwartku Jazzowego z Gwiazdą chcemy nawiązać do tego hasła. No bo kiedy młody, dobrze zapowiadający się artysta przestaje się już dobrze zapowiadać, a staje się artystą pełnoprawnym, naszą gwiazdą? Konia z rzędem temu, kto odpowie. A my będziemy się starać, bo lubimy wyzwania. Stąd podczas jubileuszowej edycji cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą będziemy prezentować składy i projekty relatywnie młode, tworzone w części przez „młodą krew” polskiej sceny jazzowej, ale w części przez prawdziwych wyjadaczy, mistrzów, którzy z niejednego pieca … to jest na niejednej scenie mieli już okazję dowodzić swojego kunsztu. Będziemy udowadniać, że pomimo często młodego wieku, bagaż doświadczeń i poziom prezentowanej sztuki w pełni uprawnia ich do wejścia w status mistrza. W kontraście do nich, zaprezentujemy doskonale znanych i lubianych mistrzów, właśnie po to by skonfrontować „młodą krew” i „mistrzów”.
Trochę w nawiązaniu do otaczającej nas rzeczywistości, która mocno uderzyła nas w roku ubiegłym, również w tym roku skupiamy się na prezentacji artystów polskich. Chcemy w tych trudnych i dziwnych czasach wspierać rodzimą scenę jazzową, by nam nie tylko nie zaginęła, ale by wciąż się rozwijała, na przekór ograniczeniom.

Program 

A co zobaczymy w tym roku:

14.10.2021, 20:00
PATRYCJA ZINIEWICZ QUARTET


List do Czarnego Anioła. Piosenki z repertuaru Ewy Demarczyk
Będzie to prezentacja materiału z najnowszej, w dodatku debiutanckiej płyty niezwykle młodej i równie utalentowanej artystki, wokalistki, aktorki, absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Od 13 roku życia obcuje z repertuarem Ewy Demarczyk i zawsze marzyła o zmierzeniu się z tym materiałem. W roku 2020, w tym dziwnym i trudnym roku, wydała swoją płytę, której koncertowa premiera odbyła się w na antenie radiowej Trójki, w Studiu im. Agnieszki Osieckiej. W październiku będzie można usłyszeć Patrycję w Gliwicach.


Patrycja Ziniewicz – wokal
Jan Jarecki – piano
Filip Arasimowicz – kontrabas
Kacper Skolik – perkusja

28.10.2021, 20:00
NEW BRAND QUINTET


Zespół tworzy pięciu muzyków pod wodzą czołowego polskiego perkusisty – Arka Skolika.
Każdy z nich występuje na scenach, jako lider swojego własnego składu, ale to New Brand Quintet scala pięć indywidualności, które łączy miłość do jazzu głównego nurtu. Muzycy na swoim pierwszym albumie prezentują sześć kompozycji z lat 60. Każdy z utworów niesie ogromny ładunek emocji: od melancholijnego “Holy Land” Cedara Waltona i refleksyjnej kompozycji Kenny’ego Dorhama “La Mesha” po energetyczne, kwintetowe utwory Joe Hendersona “Jinrikisha”, czy słynny “Punjab”. Będzie to więc głęboki pokłon dla tradycji, w wykonaniu doskonałych muzyków, którzy reprezentują co najmniej dwa pokolenia polskiej sceny jazzowej.

Arek Skolik – perkusja
Jarek Bothur – saksofon
Paweł Palcowski – trąbka
Tomasz Białowolski – fortepian
Maciej Kitajewski – kontrabas

4.11.2021, 20:00
MACIEJ KITAJEWSKI TRIO


Koncert prezentujący materiał z najnowszej płyty, wydanej w styczniu 2021. Lider projektu, pomimo młodego wieku, jest muzykiem o bardzo bogatym doświadczeniu scenicznym. Jako kontrabasista współpracuje z czołówką polskiej (i nie tylko) sceny jazzowej. W pewnym momencie postanowił zostać nie tylko liderem, ale także autorem własnego materiału. Początkowo pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany grupy, jednak w styczniu 2021 zostali laureatem konkursu Instytutu Muzyki i Tańca "Jazzowy Debiut Fonograficzny", czego owocem stał się album"Longing Miniatures". Ptatronat na wydawnictwem objęła TVP Kultura.


Maciej Kitajewski – kontrabas
Franciszek Raczkowski – fortepian
Szymon Madej – perkusja


11.11.2021, 20:00
KRYSTYNA PROŃKO


Niezwykły głos, niezwykła osobowość muzyczna, jednym słowem Krystyna Prońko. Tej damy przedstawiać nie trzeba. Podczas koncertu usłyszmy największe hity i najpiękniejsze piosenki a wśród nich: Małe tęsknoty, Jesteś lekiem na całe zło, Biedna, Niech moje serce kołysze ciebie do snu i inne.
A także standardy jazzowe takie jak Girl From Ipanema, Autumn Leaves oraz najnowsze piosenki.
Krystyna Prońko – śpiew
Paweł Serafiński – fortepian // organy Hammonda


18.11.2021, 20:00
MARCIN JANEK EXTRADITION QUINTET


Zespół, który dał się już poznać publiczności jazzowej od najlepszej strony. Podczas koncertu zaprezentują materiał z najnowszego krążka „Movin' on”. To amerykańskie hasło mówiące o tym, by nie marnować czasu, zostawić to, co było za plecami i ruszać przed siebie, idealnie koresponduje z niczym niepowstrzymaną energią grupy. Liderem grupy jest saksofonista, klarnecista, kompozytor i aranżer Marcin Janek, dotychczas występujący w roli sidemana. Współpracował i występował z takimi artystami jak: Wojciech Staroniewicz, Leszek Możdżer, Eric Allen, Grażyna Łobaszewska, Ewa Bem, Ewa Uryga czy też Kamil Bednarek.

W sekcji rytmicznej usłyszeć można Maksa Krefta na perkusji, Pawła Urowskiego na kontrabasie i Dominika Kisiela na fortepianie, zaś sekcję melodyczną tworzą trębacz Piotr Szlempo i saksofonista (i lider zarazem), Marcin Janek.

25.11.2021, 20:00
HANNA BANASZAK QUARTET


Na gliwicki finał wielka i niepowtarzalna diva polskiej piosenki, nie tylko jazzowej, czyli Hanna Banaszak. W roku ubiegłym artysta pojawiła się w ramach cyklu, z tym że w odsłonie w Tarnowskich Górach, w pięknym anturażu Pałacu w Rybnej. Niestety, ze względu na sytuację był to koncert realizowany online. W tym roku zapraszamy Hannę Banaszak na odsłonę cyklu w Gliwicach, i mamy baaardzo dużą nadzieję na koncert z udziałem publiczności.
Hanna Banaszak wystąpi wraz ze swoim stałym zespołem w składzie Andrzej Mazurek, Zbigniew Wrombel, Jacek Szwaj.

Gdzie się spotykamy 


Wszystko będzie się odbywać na Scenie Bojków (MDK Gliwice Scena Bojków, Parkowa 5, 44-141 Gliwice).

Bilety

Sprzedaż biletów będzie prowadzona na miejsca nienumerowane. Jest to podyktowane oczekiwaniem na potencjalne nowe obostrzenia i restrykcje dotyczące realizacji wydarzeń kulturalnych. Ponieważ nie wiemy czy będziemy realizować koncerty na 100, 70, 50 czy 25 procent dostępnych miejsc, w odstępach co 1 lub 2 metry, stąd decyzja o sprzedaży miejsc nienumerowanych. Mamy nadzieję, że nasi widzowie wykażą tutaj wyrozumiałość. Będzie się rozsadzać na Sali w dniu koncertu, zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami. A sala Sceny Bojków jest na tyle duża, że nam umożliwi dowolny podział i rozsadzanie.

Organizator:

Projekt finansowany z budżetu Miasta Gliwice.

Partnerzy:

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij
https://www.high-endrolex.com/22