30.06.2022, 12:29
Daniel Ryciak

Czwartek po raz 21szy

Tak, to już 21 edycja cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą.

Czwartek po raz 21szy

Na koncert niezwykłego duetu, giganta sceny jazzowej, czołowego wibrafonisty RP, czyli Bernarda Maselego oraz czołowego ... DJa, producenta, rapera, czyli DJ Eproma. Energia, która tego wieczoru się narodziła była wręcz niesamowita. W czerwcu gościliśmy projekt niezwykle … rodzinny. Po raz pierwszy w swojej historii ojciec z córką, od podstaw, stworzyli wspólny projekt. Mowa o Hernyku i Dorocie Miśkiewicz, którzy z projektem „Nasza miłość” pojawili się w Gliwicach w ramach cyklu.

A co przed nami? Bardzo dużo będzie się w tym roku działo. Czwartek zagości też w kilku miastach. I jeżeli nasza kochana i dynamicznie się zmieniająca rzeczywistość nie pokrzyżuje nam planów, to tak oto prezentuje się program tegorocznej odsłony, 21 już edycji cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą.

WŁODZIMIERZ NAHORNY TRIO FEAT. PIOTR SCHMIDT - BALLAD BOOK OKRUCHY DZIECIŃSTWA
22 września 2022, godz. 20.00
Scena Bojków, ul. Parkowa 5, Gliwice


Ballad Book – Okruchy dzieciństwa to kolejna odsłona twórczości Włodzimierza Nahornego – ikony i legendy polskiego jazzu, mistrza liryki, która w balladach właśnie znajduje swe najpiękniejsze wcielenie.
Okruchy dzieciństwa to sentymentalna podróż do Kwidzyna – miasta, gdzie Mistrz spędził swe młode lata. Jest to płyta inna niż poprzednie, nagrane w trio. Stonowana stylistycznie. Twórczą odpowiedź na współcześnie otaczający nas krzyk, zgiełk i pośpiech. To muzyka pełna oddechu, spokoju, zadumy i refleksji. Na płycie znalazło się jedenaście niepublikowanych jeszcze utworów. Twórczość Włodzimierza Nahornego to poezja i romantyzm – język niedefiniowalny i nieprzewidywalny. Utrzymana w jazzowym kanonie pianistyka, nosi osobiste słowiańskie piętno. Jego życiorys to niemal cała historia polskiego jazzu. Twórczy idiom jest tak szeroki, jak nieskończony jest wachlarz jego artystycznych możliwości. Od samego początku kariery, od debiutu, wzbudza powszechne uznanie. Wybitny, niepowtarzalny kompozytor, jeden z pierwszych polskich multiinstrumentalistów. To człowiek o niespotykanej wrażliwości i skromności, jednocześnie pełen energii i nowatorskich koncepcji. Krytycy nazywają go Chopinem jazzu.
- Włodzimierz Nahorny - piano
- Mariusz Bogdanowicz - kontrabas
- Piotr Biskupski - perkusja
- Piotr Schmidt - trąbka


JANUSZ SZROM FRIENDS - ZAUCHA
6 października 2022, godz. 20.00
Scena Bojków, ul. Parkowa 5, Gliwice


Janusz Szrom jest „notorycznym” laureatem prestiżowego plebiscytu Jazz Forum i jako Jazzowy Wokalista Roku swą przebogatą – bo obejmującą ponad 40 płyt – dyskografią deklasuje wielu śpiewaków tzw. muzyki rozrywkowej. Jest nie tylko doskonałym wokalistą, ale także kompozytorem, aranżerem i dyplomowanym (doktor habilitowany sztuki muzycznej) pedagogiem. Artysta obecny jest na scenie jazzowej od połowy lat 90-tych i niezwykle konsekwentnie trzyma się wytyczonej przed laty jazzowej ścieżki. Nagrywał i koncertował z artystami stanowiącymi elitę polskiej sceny muzycznej, takimi jak Ewa Bem, Krystyna Prońko, Andrzej Jagodziński, Włodzimierz Nahorny, Wojciech Młynarski, Bogdan Hołownia, Jacek Niedziela-Meira, Zbigniew Wrombel ( z którym zrealizował subtelny „Śpiewnik” ze standardami polskiej muzyki rozrywkowej). Artysta jest autorem projektu muzycznego „Straszni Panowie Trzej”– pierwszego jazzowego opracowania piosenek Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. Przygotował także „Andrzej Zaucha Song Book” – trzytomową monografię artysty w formie zapisu nutowego wykonywanych przez niego utworów. Dwa spośród jego albumów otrzymały status Złotej Płyty („ Straszni Panowie Trzej” oraz „ Pogadaj ze mną”).
Janusz Szrom - wokal
Piotr Schmidt - trąbka
Bogusław Kaczmar - fortepian
Andrzej Święs - kontrabas
Józef Eliasz – perkusja


PIOTR SCHMIDT INTERNATIONAL SEXTET - KOMEDA NIEZNANY 1967
20 października 2022, godz. 20.00
Scena Bojków, ul. Parkowa 5, Gliwice


Odnalezione w czasie szczegółowej kwerendy archiwum Krzysztofa Komedy rękopisy sześciu nieznanych kompozycji z projektu Moja słodka europejska ojczyzna ukażą się na płycie Piotr Schmidt International Sextet. Premiera już w czerwcu. W październiku w 1967 Krzysztof Komeda w Niemczech, w Baden-Baden, stworzył projekt z cyklu jazz i poezja zatytułowany Meine Süsse Europäische Heimat – Moja słodka europejska ojczyzna. Było to, jak się miało okazać, ostatnie europejskie dzieło Komedy – swoiste pożegnanie kompozytora z Europą. Płyta Meine Süsse Europäische Heimat została wydana w czasie, gdy Komeda przebywał już w Hollywood i pracował nad muzyką do filmu Romana Polańskiego Rosemary’s Baby. Z korespondencji Komedy z producentem płyty Joachimem Ernstem Berendtem wynikało, że powstało więcej utworów, niż znalazło się na płycie. Wydawało się, że owe nieznane kompozycje bezpowrotnie przepadły. Jednak w Bibliotece Narodowej w Warszawie w czasie szczegółowej kwerendy archiwum Krzysztofa Komedy odnaleziono rękopisy 6 kompozycji Komedy, które nie znalazły się na wspominanej płycie. Odnalezione kompozycje Komedy to:
Jonasz/ang. Jonash (napisana do wiersza Zbigniewa Herberta – Jonasz)
Kiedy gaśnie lampa wyobraźni/ang. When Imagination Light Goes Out (napisana do wiersza Adama Ważyka – Poemat dla dorosłych)
Klasyk/ang. The Classic (napisana do prozy poetyckiej Zbigniewa Herberta – Klasyk)
Jan Cherubin/ang. Jan Cherubin (napisana do wiersza Mieczysława Jastruna – Jan Cherubin)
Ich dwoje/ang. Just the Two of Them (napisana do wiersza Bolesława Leśmiana – Dwoje ludzieńków)
Miserere/ang. Miserere (napisana do wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – Miserere)
Opracowania odnalezionych rękopisów Krzysztofa Komedy i zaaranżowania muzyki podjął się Piotr Schmidt.
Piotr Schmidt - trąbka
Grzech Piotrowski - saksofony
Dawid Dorużka - gitara
Paweł Tomaszewski - fortepian
Michał Barański - kontrabas
Sebastian Kuchczyński – perkusja


MŁYNARSKI PLAYS MŁYNARSKI FEAT. GABA KULKA
17 listopada 2022, godz. 20.00
Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko, Pszczyńska 85, Gliwice


Gaba Kulka i Jan Młynarski po niespełna trzech latach przerwy jednoczą siły przy wspólnym projekcie własnych interpretacji piosenek Wojciecha Młynarskiego. W październiku 2010 roku nakładem Mystic Prodution na rynku ukazała się płyta zespołu Młynarski Plays Młynarski pt. „Rebeka Nie Zejdzie Dziś Na Kolację“. Formacja dała koncerty na scenach całej Polski, uświetniła galę rozdania Paszportów Polityki 2010, była nominowana do Fryderyka w dwóch kategoriach i odebrała bardzo pochlebne recenzje w prasie muzycznej.
Po dłuższej przerwie w działalności na polu repertuaru Wojciecha, Jan Młynarski wraz z Gabą Kulką przygotował wyjątkowy program, w którym nie zabraknie słynnych i ważnych tekstów, jako najważniejszego komponent, improwizacji, jazzu, zabawy formą i całkowicie nowego, czasami niepokornego spojrzenia na twórczość mistrza.
Obok Gaby Kulki i Jana Młynarskiego na perkusji zagraja wybitni przedstawiciele warszawskiej niezależnej sceny improwizowanej, członkowie pierwotnego składu Młynarski Plays Młynarski, Wojciech Traczyk – kontrabas i Piotr Zabrodzki – pinanino akustyczne, elektronika. Tak więc artyści wykonaja kolejną muzyczną woltę adaptując swoje dotychczasowe interpretacje z sześcioosobowego składu na trio plus wokal.


Jan Młynarski o projekcie:
„Sięganie po klasykę mas sens tylko wtedy, gdy się ją rozumie, niekoniecznie obiektywnie, i gdy wiadomo co chcemy powiedzieć odbiorcy reinterpretując znane lub bardzo znane utwory. Gaba oprócz tego, że świetnie śpiewa, jest muzykiem dużego formatu, a więc dzięki niej, Wojtkowi i Piotrowi udaje nam się nie tylko odkrywać twórczość Młynarskiego na nowo, ale też uwypuklić walor muzyczny wzbogacając go o improwizację, żonglowanie konwencją i formą. To właśnie sprawia, że projekt Kulka/Młynarski jest godny uwagi i autentyczny, gdyż działa w oparciu o pojęcia, które zawsze były bardzo ważne dla samego autora, nadając im jednocześnie zupełnie nowy kierunek“.

KRZYSZTOF POPEK FLUTE ADVENTURE
27 października 2022, godz. 19.00
Pałac w Rybnej, Powstańców Warszawskich 83, Tarnowskie Góry


Koncepcja zespołu oparta jest na brzmieniu oraz indywidualności każdego z muzyków, stąd pieczołowity ich dobór. Kolorystykę tworzy specyficzna, wspólna barwa dwóch instrumentów: fletu altowego razem z puzonem. Muzyka zespołu oparta jest na kompozycjach wlasnych a także tzw."oryginals" ktore zawierając wspólny "idiom" w sferze aranżycyjno -wykonawczej tworzą jednolity klimtycznie program, gdzie elementy etniczne mieszają sie z nowoczesnym bopem, momentami free a wszystko oparte jest na groovowej pulsacji. Krzysztof Popek od lat pracuje nad stylistyką brzmienia fletu altowego (płyty - "Places", "Letters Leaves", "House of Jade", "You are in my heart", "Estate") oraz najnowsza “ Fresh Air Project“) która w chwili obecnej, wydaje się, osiąga swój szczytowy etap.
Wojciech Niedziela-fortepian
Andrzej Zielak-kontrabas
Przemek Florczak-sax ,klarnet basowy
Arek Skolik-perkusja
Thomas Sanchez-instrumenty perkusyjne

TOMASZ WENDT TRIO ATOM STRING QUARTET
3 listopada 2022, godz. 19.00
Pałac w Rybnej, Powstańców Warszawskich 83, Tarnowskie Góry


projekt w którym muzycy łączą swoją wiedzę wynikającą z przeróżnych doświadczeń muzycznych, miłości do jazzu, fascynacji rytmem i melodią oraz otwartością na współczesne wpływy. Jest to projekt powstały w wyniku zderzenia się dwóch na pozór różnych światów muzycznych- tria jazzowego oraz klasycznego w swoim składzie kwartetu smyczkowego.
Behind the Strings to połączenie brzmienia muzyki jazzowej o mocnym podparciu o tradycje jazzowe????z nowocześnie zaaranżowanym kwartetem smyczkowym. Jest to zdecydowanie nowatorska koncepcja podejścia do brzmienia zespołu, jak i zaprezentowanie nowej, niepopularnej faktury. Muzyka jaką prezentuje projekt to różnorodny repertuar, nowatorski skład oraz niezwykle melodyjne podejście do improwizacji solowych.
Skład wykonawczy:
Tomasz Wendt - saksofon
Grzegorz Piasecki - bass
Wojciech Buliński - perkusja
Atom String Quartet:
Dawid Lubowicz- skrzypce
Mateusz Smoczyński - skrzypce
Michał Zaborski - altówka
Krzysztof Lenczowski – wiolonczela


AGA DERLAK TRIO
10 listopada 2022, godz. 19.00
Pałac w Rybnej, Powstańców Warszawskich 83, Tarnowskie Góry


Aga Derlak Trio to laureaci nagrody Akademii Fonograficznej - FRYDERYK 2016 w kategorii Jazz: Fonograficzny Debiut Roku. Twórczość Agi Derlak to przede wszystkim nieposkromiona ekspresja i niepowstrzymana wolność, która kieruje jej muzykę na nowe, kręte scieżki, poprzez historię jej życia, inspiracje jazzem nowoxzcesnym,, folklorem, XIX oraz XX-wieczną muzyką klasyczną; inspiracje - czasem się wspaniale ścierające, czasem dopełniające. I ten taniec miedzy tym co poprawne a nie, między tym co bezpośrednie a niedosłowne, wypowiedziane i niedopowiedziane, jest tym do czego zaprasza.
Aga Derlak to pianistka, kompozytorka i edukatorka. Jest wykładowcę akademickim na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na Wydziale Artystycznym. Jest absolwentką Berklee College of Music w Bostonie oraz Akademii Muzycznej w Katowicach; Kształciła się pod okiem Michała Tokaja, Pawła Tomaszewskiego oraz Danilo Pereza, pianisty kwartetu Wayne’a Shorera. Koncertuje po świecie, prowadzi warsztaty i wykłady. Występowała w Polsce, USA, Panamie, Meksyku, Azerbejdżanie, Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Grecji, Turcji, Serbii, Mołdawii, Włoszech, Czechach i Słowacji. Współpracowała między innymi z Andree Hayward, Loucianą Souzą, Claudio Ragazzi, Omarem Diaz, Carlosem Agrazalem, PJ Andersonem, Zbigniewem Namysłowskim, Nikola Kołodziejczykiem, Michałem Tomaszczykiem, Jerzym Małkiem, Grzechem Piotrowskim, Andrzejem Święsem, Sabiną Meck, Łukaszem Żytą.

MIETEK SZCZEŚNIAK KRZYSZTOF HERDZIN TRIO
17 listopada 2022, godz. 19.00
Pałac w Rybnej, Powstańców Warszawskich 83, Tarnowskie Góry


Mieczysław Szcześniak, wokalista jazzowy, piosenkarz. Nagrał siedem autorskich płyt, zdobył nagrodę Bursztynowego Słowika na festiwalu w Sopocie, a także aż trzy nagrody Fryderyk. Fani pokochali jego talent, niepowtarzalną barwę głosu i niespotykany wśród polskich wokalistów feeling.
Krzysztof Herdzin, wybitny pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent. Jest jednym z nielicznych artystów, łączących z powodzeniem działalność na polu klasyki, jazzu, popu i muzyki filmowej. W różnych muzycznych rolach pojawił się aż na dwustu płytach, z czego szesnaście „pokryło się złotem”, a trzy „platyną”. Jest autorem orkiestracji nagrodzonej Oscarem muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu Finding Neverland, a także laureatem nagrody Fryderyk w kategorii „Jazzowy kompozytor/aranżer roku”. Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin stworzyli wyjątkowy projekt z serii „Great American Songbook”. Płyta Songs from Yesterday to wyjątkowy projekt, w którym muzycy zawiesili sobie poprzeczkę bardzo wysoko, decydując się na utwory z repertuaru legend rocka, soulu, popu i bluesa, m.in. Johna Lennona, Marvina Gaye’a, Steviego Wondera, Erika Claptona.


ARTUR DUTKIEWICZ SOLO PIANO IMPROMAZURKI
24 listopada 2022, godz. 20.00
Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Brama Wybrańców 1, Pszczyna


W programie koncertu znajdą się Mazurki – autorskie kompozycje Artura Dutkiewicza, łączące jazz z polską muzyką ludową i klasyczną oraz utwory Ignacego Jana Paderewskiego w jazzowych interpretacjach na fortepian solo.
Artur Dutkiewicz wybitny pianista jazzowy i kompozytor. Nazywany „Ambasadorem polskiego jazzu” (Jazz Forum Magazine). Koncertował w ponad 60 krajach świata. Pochodzi z Pińczowa. Jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie kompozycji i aranżacji w 1982 r. Laureat konkursów: Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Improwizacji Jazzowej w Katowicach, "Jazz nad Odrą”, „Jazz Jantar”. Finalista Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie.
Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988 r. Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Sziget Festival – Budapest, Int. Jazz Plaza Festival – Havana, Polish Film Festival – Los Angeles, Glasgow Jazz Festival, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro Festival – Mediolan, BJ Ninegates Jazz Festival – Pekin, Utsav Int. Jazz Festival - New Delhi, Melbourne Int. Jazz Festival.
Artur Dutkiewicz prowadzi od wielu lat własny zespół Artur Dutkiewicz Trio oraz wykonuje recitale solowe. Ostatnie albumy „Hendrix Piano”, „Prana”, „Traveller” wydane w trio oraz „Mazurki” - solo, zostały znakomicie przyjęte przez słuchaczy i krytyków.

    

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij
https://www.high-endrolex.com/22