15.05.2014, 12:24
Daniel Ryciak

Mariusz Bogdanowicz

kontrabasista, kompozytor, pedagog, publicysta, producent i wydawca ur. 29.06.1960 w Gdańsku, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

Mariusz Bogdanowicz

Syn Leszka Bogdanowicza, kompozytora i aranżera muzyki jazzowej i rozrywkowej.
W latach 1978-81 grał w Big Bandzie GDAŃSK oraz w gdańskich combach jazzowych (Time Quartet).


www.mariuszbogdanowicz.pl


Współtworzył słynny Heavy Metal Sextet (1982-84). Zespół zajął pierwsze miejsce zespołowe Jazz Juniors ‘82, Klucz do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej ‘82, pierwsze miejsce na konkursie w Dunkierce ‘83 (Francja), drugie miejsce na konkursie Jazz Hoeilaart ‘83 (Belgia).
W 1991r. sformował swój pierwszy zespół, Mariusz Bogdanowicz Quartet. Autorskie plyty: Back to the Bass (1995), Confiteor Song (2001) oraz Syntonia (2013). Zespół gra kompozycje leadera. Jest to muzyka o wyeksponowanej melodyce, dużej przestrzeni i silnym ładunku emocjonalnym. Pomimo, że obraca się w kręgu idiomu jazzowego, osadzona jest w kulturze europejskiej. Najnowszy program MBQ nosi tytuł SYNTONIA. Obok lidera grają w nim Adam Wendt – ts, ss; Miłosz Wośko – p, kb; Sebastian Frankiewicz – dr.
W 2012 powołał do życia swój nowy projekt pt. Przy Tobie, jego program to piosenki MB do tekstów m.in. Andrzeja Poniedzielskiego i Jana Wołka w wykonaniu znakomitej młodej wokalistki Natalii Wilk.

WSPÓŁPRACA

Mariusz Bogdanowicz od ponad dwudziestu lat jest filarem formacji Włodzimierza Nahornego (Nahorny Trio, Nahorny Sextet, Śpiewnik Nahornego).
Współpracował z Ewą Bem, Lorą Szafran, Urszulą Dudziak, Edytą Geppert, Hanną Banaszak, Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Andrzejem Jagodzińskim, Sławomirem Kulpowiczem, Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Preisnerem, Jarosławem Śmietaną, Wiesławem Pieregorólką, Jackiem Kaczmarskim, Markiem Bałatą, Krzysztofem Herdzinem, Januszem Stroblem, Davidem Gołoszczokinem, Sergieyem Davidovem Richardem Rossem, Michelle Hendrix, Deborah Brown, Billem Molenhofem. Grał w spektaklu Kobieta z widokiem na taras Stanisława Tyma.

PUBLICYSTA

Zajmuje się również publicystyką, przeprowadził dla Jazz Forum wywiady z Włodzimierzem Nahornym, Wojciechem Karolakiem, Maciejem Sikałą, Piotrem Lemańskim, Krzysztofem Herdzinem i Jackiem Nidzielą-Meira. Dwa pierwsze to najdłuższe wywiady w historii JF. Również dla Jazz Forum pisze recenzje płytowe i koncertowe. W latach 2004-2008 prowadził w Jazz Radio audycję autorską Jazz Travels. Pisze felietony do miesięcznika TopGuitar.

PEDAGOG

Od 2006 prowadzi klasę kontrabasu, gitary basowej i zespoły instrumentalne na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, gdzie jest zatrudniony na stanowisku adiunkta. W marcu 2012 Rada Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy nadała mu stopień doktora sztuki. Tytuł pracy doktorskiej: Wieloznaczeniowość i rola kontrabasu we współczesnym zespole jazzowym. W 2005 roku odznaczony został medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.


Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij