16.10.2014, 13:26
Daniel Ryciak

Rafał Gorzycki

Zaliczony jest obecnie do najważniejszych, najbardziej twórczych i płodnych muzyków jazzowych Polsce oraz całej Europie.

Rafał Gorzycki

Muzyk, perkusista, kompozytor i aranżer, lider i współzałożyciel takich grup jak Sing Sing Penelope, Ecstasy Project, A-kineton, Trio Poems, itp.
Rafał Gorzycki to artysta o przygotowaniu klasycznym i jazzowym, zafascynowany współczesną muzyką kameralną i awangardą jazzu...

Rafał Gorzycki zaliczony jest obecnie do najważniejszych, najbardziej twórczych i płodnych muzyków jazzowych Polsce oraz całej Europie.
Jego aktywną, twórczą i wyróżniającą się postawę docenił Prezydent Miasta Bydgoszczy 20.04.2013 wręczając Rafałowi Gorzyckiego Nagrodę Artystyczną i Stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy za „...szlachetny kamień w panteonie bydgoskich artystów”.


W podsumowaniu muzycznym roku 2012 największy w Polsce portal jazzowy „Jazzarium” umieścił postać Rafała Gorzyckiego wśród 10 najlepszych muzyków roku - dokładnie na 6 pozycji. Oprócz tego dziennikarze, recenzenci i krytycy w kategorii „Album Roku” umieścili autorska płytę Gorzyckiego „Ecstasy Project: They were P” na 9 pozycji wśród 10 najlepszych albumów 2012 r. Gazeta Wyborcza , Onet i Przekrój uznały Rafała Gorzyckiego za jednego z artystów, który przyczynił się do zmiany pokoleniowej na polskiej scenie jazzowej.


Amerykański, największy na Świecie magazyn jazzowy All About Jazz , przyznał Rafałowi Gorzyckiemu tytuł „The Best Coming Premiere” i umieścił jego najnowszy album wśród 25 najlepszych premier tego roku. Natomiast angielski największy portal muzyczny „ Last Fm” umieścił debiutancką płytę Rafała Gorzyckiego wśród najlepszych płyt roku 2006.


Mimo młodego wieku Rafał Gorzycki ma na koncie już 16 dyskograficznych albumów, Co ważne, są to płyty autorskie z kompozycjami i aranżacjami artysty . Jego albumy to muzyka jazzowa oraz muzyka z pogranicza klasycznej i współczesnej estetyki.


W roku 2012 amerykańska wytwórnia płytowa Moon in June wydająca legendarne Soft Machine, wyróżniła Rafała Gorzyckiego zapraszając go jako jedynego polaka do udziału w albumie-kompilacji z najciekawszą muzyką jazzową roku 2012 z całego Świata.


Poza tym, jest on potrójnym stypendystą Marszałka woj. kuj.-pom. 2011 i 2012 r, stypendystą UM Bydgoszczy 2012, członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej, artystą nominowanym do nagrody „Fryderyki” w roku 2010. W 2011 roku kwartet z udziałem Rafała Gorzyckiego - 'DZIKI JAZZ” - został laureatem konkursu Polskiego Radia "NAGRODY POLSKICH MELOMANÓW" Programu Trzeciego w kategorii Free Jazz. W roku 2013 otrzymał Nagrodę Artystyczną Prezydenta Bydgoszczy. Skomponował muzykę do 3 filmów fabularnych. Jest on również członkiem Stowarzyszenia Artystycznego „Mózg”.


Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij