17.09.2009, 04:59
Daniel Ryciak

Marek Stryszowski

Marek Stryszowski

Urodził się w Wieliczce. Tam też chodził do szkoły i tam zakładał swoje pierwsze zespoły wspólnie ze szkolnym kolegą Januszem Grzywaczem.

Śmiacze (The Smilers), Lamparty były zespołami amatorskimi, ale Tytani, którzy powstali w połowie lat 60., koncertami rhythm and bluesa zarabiali już na swoje „utrzymanie”, zdobywając pierwsze laury w przeglądach zespołów młodzieżowych. Jednakże po ukończeniu szkoły średniej Stryszowski zapragnął być inżynierem, ale z muzyką nie zerwał całkowicie – jednocześnie ze studiami na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie uczęszczał do średniej szkoły muzycznej w klasie fagotu.


W roku 1970 ponowne spotkanie z Januszem Grzywaczem zaowocowało wspólnym graniem pod nazwą LABORATORIUM przez kolejne 16 lat. Debiut najsłynniejszego zespołu polskiego jazz-rocka odbył się 14 lipca 1970 roku w Krakowie wykonaniem suity „Anioły”.
Następnie posypały się nagrody:
1972 – I miejsce na Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu
1972 – II miejsce na festiwalu Jazz nad Odrą
1973 – I miejsce na festiwalu Jazz nad Odrą
1975 – Grand Prix oraz nagrodę publiczności zdobywa Marek indywidualnie na V Lubelskich Spotkaniach Wokalistów Jazzowych, czego konsekwencją było zaproszenie Marka Stryszowskiego na pierwszy światowy festiwal Jazz Yatra w Bombaju oraz koncerty festiwalowe w Kalkucie i Punie w Indiach – wraz z grupą Laboratorium.
1976 – I miejsce na Festiwalu Jazzowym w Czeskim Cieszynie


Dwa lata później grupa LABORATORIUM, słynna już jest nie tylko w Polsce, ale także w Europie (uznana za czołową grupę jazz-rockową lat 70. i 80.) wiele koncertuje i nagrywa kolejne płyty (w sumie 9 krążków). W roku 2006 Metal Mind Productions wydaje dziesięciopłytowy box „Laboratorium Anthology 1971-1988 Nagrania wszystkie (no…prawie wszystkie)” poszerzone o dziesiątą płytę wcześniej nie wydaną „Zdrowie na budowie”, co daje początek reaktywacji Laboratorium pod nazwą LABORATORIUM SL w składzie: Janusz Grzywacz, Marek Stryszowski, Krzysztof Ścierański, Marek Raduli, Grzegorz Grzyb (okazjonalnie Toamasz Grochot, Paweł Mąciwoda).

W 1985 roku pod nazwą „Staupi Bend” działało trio Stryszowski – Grażyna Auguścik – Jan Pilch.
W 1986 roku Marek Stryszowski odszedł z Laboratorium zakładając swoją własną kapelę fusion LITTLE EGOISTS, równolegle prowadząc drugą „Electric Shepard”. Ponieważ z czasem oba zespoły zaczęły występować w niemal identycznych składach , zdecydował się na jedną z nazw i na scenie pozostali „Mali Egoiści”, którzy w 1988 roku nagrali dla szwajcarskiej wytwórni Face Music swą pierwszą płytę „Radio Wieliczka”. Kolejne płyty pod szyldem Little Egoists to „Two Fingers” i „10 years”.


W latach 1991 - 1995 Stryszowski współpracował z etno-jazzowym zespołem Sharkiat, nagrywając w Kairze płytę “Camel Dance”.
Od 1992 roku, po koncertach w chicagowskich klubach nawiązał współpracę z amerykańskimi muzykami (głównie sekcje), których angażował do swoich projektów z Little Egoists w Polsce i zagranicą.

Obecnie Marek Stryszowski koncertuje z Little Egoists (leader) i Laboratorium SL
oraz okazjonalnie z C.C.Band i Free-Dom.


Wydarzenia:

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij
https://www.high-endrolex.com/22