13.10.2005, 05:54
Daniel Ryciak

Kazimierz Jonkisz

Kazimierz Jonkisz

Uważany jest za jednego z najwybitniejszych europejskich perkusistów jazzowych. Co ważne, był pierwszym perkusistą-leaderem na polskiej scenie jazzowej. Przez jego zespoły, przewinęło się wielu młodych muzyków, którzy obecnie tworzą czołówkę polskiego jazzu.


Przygodę z muzyką rozpoczął od nauki gry na akordeonie w wieku 10 lat, ale szybko przerzucił się na perkusję (za sugestią komisji podczas egzaminu do Liceum Muzycznego). Już w wieku 18 lat został laureatem festiwalu Jazz nad Odrą a było to w 1967 roku. Kilka lat później, w 1971 roku otrzymał stypendium im. Krzysztofa Komedy.

Współpracował z najbardziej znanymi polskimi muzykami jazzowymi jak Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, J.P.Wróblewski, Michał Urbaniak, czy Adam Makowicz. Występował również z muzykami o międzynarodowej sławie, takimi jak: Al. Cohn, Roy Hargrove, Larry Coryell, Amina Claudine Myers, Monty Waters, Eddie Henderson, Kevin Mahogany, Marc Thomas, Miles Griffith, John Hicks, Bob Sheppard, Lary Goldings, Tim Hagans, Ronnie Cuber.
Dotychczas uczestniczył w nagraniu ok. 70 płyt, m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Januszem Muniakiem, J.P. Wróblewskim, Mieczysławem Koszem i wieloma wybitnymi polskimi muzykami. W 1980r. nagrał swoją pierwszą autorską płytę pt. Tiri Taka, z serii Polish Jazz. Grał na największych festiwalach Jazzowych, takich jak: Molde International Jazz Festiwal (Norwegia), New Port in Belgrad Jazz Festiwal (Jugosławia), Bergamo Jazz Festiwal (Włochy), Havana Jazz Festival (Kuba), Ost – West (Niemcy). Temecula International Jazz Festival (USA).Od 1992r, Kazimierz Jonkisz zajmuje się również nauczaniem jazzu, wykłada w Średniej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od kilku lat wraz z profesorami Barklee College of Music w Bostonie oraz Music Hoch Schule, Graz w Austrii, bierze udział w cyklu warsztatów muzycznych w Puławach.


Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij