18.11.2004, 04:43
Daniel Ryciak

Tomasz Szukalski

Jedna z największych indywidualności polskiego jazzu.

Tomasz Szukalski

Gra zarówno jazz, jak i muzykę rockową. Nagrywał i koncertował z Tadeuszem Nalepą, SBB i Józefem Skrzekiem. Z pianistą Januszem Szprotem współtworzył Blues Duo Sz-Sz. W drugiej połowie lat 80. utworzył własny Kwartet.

Studiował w PWSM w klasie klarnetu. Dyplom obronił jako saksofonista wiele lat później, w 2003 roku w Akademii Muzycznej w Katowicach. W 1970 roku zdobył I Nagrodę w konkursie Jazzu nad Odrą i niemal natychmiast został członkiem i jednym z głównych solistów Studia Jazzowego Polskiego Radia Jana Ptaszyna Wróblewskiego.  Z Tomaszem Stańką w grudniu 1975 roku nagrał „Balladynę” – jego pierwszy autorski album wydany przez ECM (z Dave’em Hollandem i Vesalą), współtworzył międzynarodowy kwartet Stańki TWET (z Vesalą i Peterem Warrenem), koncertował też z naszym trębaczem w duecie.

W 1977 roku Szukalski zainicjował zespół The Quartet, w którego skład weszli pianista Sławomir Kulpowicz, basista Paweł Jarzębski oraz perkusista Janusz Stefański. The Quartet postrzegano jako zespół bez lidera, złożony z wybitnych indywidualności muzycznych, a jego repertuar tworzyły głównie kompozycje Kulpowicza oraz Szukalskiego. W 1984 r. muzyk zaczął współpracę z nowym zespołem – triem, w którego składzie znaleźli się też Wojciech Karolak (instrumenty klawiszowe) i Czesław Bartkowski (perkusja). Ich album „Time Killers” został uznany przez krytykę za najciekawszą polską płytę jazzową lat 80.


Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij