10.04.2019, 15:36
Daniel Ryciak

Jerry Bergonzi

Jeden z największych żyjących gigantów saksofonu będzie gwiazdą 18 edycji cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą.

Jerry Bergonzi

Bergonzi jest cenionym za mistrzowski warsztat i innowacyjność saksofonistą jazzowym, ale także kompozytorem, autorem i pedagogiem.


Jego muzyka korzeniami sięga tradycji i jazzu Johna Coltrane'a. Szersze uznanie krytyki i rozpoznawalność wśród fanów jazzu zyskał jako się częsty gość na trasach koncertowych i nagraniach zespołu Dave’a Brubecka w latach 70-tych. Warto dodać, że uczestniczył w powstaniu 9 albumów grupy.

Obecnie Bergonzi wykłada w New England Conservatory of Music w Bostonie. Jest autorem wielotomowego wydawnictwa instruktażowego, z płytami CD i filmami, pod tytułem Inside Improvisation, których wydawcą jest Advance Music.

Jego dyskografia to ponad 60 nagrań. Wśród plejady muzyków, z którymi nagrywał, oprócz Dave’a Brubecka, są m.in.: Mulgrew Miller, Adam Nussbaum, Joey Calderazzo, Fred Hersch, Billy Hart, George Mraz, Mike Stern, Victor Lewis, Bobby Watson, Lars Danielsson, John Abercrombie, Dave Santoro.
W 2010 roku, razem z perkusistą Jackiem Kochanem i basistą Piotrem Lemańczykiem nagrał, dla wytworni Intution Records, płytę “Three point shot”.


Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij