06.08.2020, 22:03
Daniel Ryciak

Hanna Banaszak

Ikona polskiej piosenki w ramach cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą 2020.

Hanna Banaszak

Hanna Banaszak swoją drogę artystyczną rozpoczęła pod koniec lat 70. Często podkreśla, że w pracy interesuje ją różnorodność i wiarygodność każdej kolejnej odsłony. Już na samym początku zainteresowali się nią współcześni poeci i kompozytorzy, jak Jerzy Wasowski, Andrzej Trzaskowski, Jonasz Kofta, Jeremi Przybora czy Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz.

Współpracuje z czołówką polskich twórców i kompozytorów jak Jerzy Satanowski, Jan „Kanty” Pawluśkiewicz, Janusz Strobel, Zbigniew Preisner, Józef Baran i inni.

Uwielbia poezje, wykonuje wiersze J.Brodskiego, W.Szymborskiej, J.Kaczmarskiego. Sama także pisze. Tomik wierszy, który wydała, jest zachwytem nad brzmieniem nazw polskich miasteczek, których zabawne znaczenia postanowiła ubrać w treści.

Lubi także wyzwania muzyczne. Zmierzyła się wokalnie z muzyką Mozarta, Vivaldiego, Mangione, Metheny-ego, Davis-a, Gershwina, Ellingtona. 

Jakby tego było mało fascynuje się fotografią. Wystawa, którą od kilku lat prezentuje w Polsce, jest opowieścią o podróży , która wypełnia większość jej życia . Całość jest zainscenizowana i opatrzona mało znaną muzyką z jej repertuaru.

Jak sama o sobie mówi, jest osobą skłonną do nadmiernej powagi, typem samotnika, ale samotność jest jej potrzebna do skupienia, tworzenia i odpoczynku od hałasu świata. Jednak prędzej, czy później gna do ludzi. Kocha teatr, kino i naturę.
Mam dwa domy. Jeden mały, statyczny – to ten, w którym jest zameldowana, drugi ruchomy, ciekawy świata - to samochód. Spędza w nim tyle czasu, że coraz częściej się zastanawia, nad zainstalowaniem tam kuchni i łazienki.

Nie lubi gdy mówić o niej „gwiazda” … co będzie trudne w ramach tego cyklu.


Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij