11.07.2022, 17:01
Daniel Ryciak

Włodzimierz Nahorny

To postać nie mająca sobie równej na polskiej scenie jazzowej. Pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej.

Włodzimierz Nahorny

Zdobył wiele nagród na konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą. Jest kompozytorem najsłynniejszej, powojennej, polskiej piosenki Jej Portret. Ma na swoim koncie współpracę z legendarnym gdańskim BIM-BOMEM, z zespołami Andrzeja Trzaskowskiego, Andrzeja Kurylewicza i wreszcie z Breakoutami w okresie ich największej popularności.

Działające od 1991 r. Nahorny Trio, z Mariuszem Bogdanowiczem na kontrabasie i Piotrem Biskupskim na perkusji, jest bazą wszystkich formacji i projektów fonograficznych. Trio to jest najdłużej istniejącym w tym samym składzie triem w historii polskiego jazzu! W edycji na 2022 Trio to jest poszerzone o wybitnego trębacza, Piotra Schmidta co zapowiada jednocześnie nowy krążek Nahornego, którego premiera odbędzie się jesienią 2022.

W 2009 Włodzimierz Nahorny napisał pracę doktorską pod tytułem Twórczość Fryderyka Chopina jako źródło inspiracji w muzyce jazzowej, a w 2013 otrzymał tytuł profesora.

Wykłada na Akademii Muzycznej w Gdańsku. W styczniu 2011 r., z rąk prezydenta RP, otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a 7 listopada 2021 Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.


Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij