19.07.2022, 17:50
Daniel Ryciak

Mariusz Bogdanowicz

Kontrabasista, kompozytor, pedagog, publicysta, producent i wydawca

Mariusz Bogdanowicz

2005 roku odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2019 Brązowym Krzyżem Zasługi. Od 2006 wykłada na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, gdzie jest profesorem nadzwyczajnym oraz kierownikiem Katedry Muzyki Jazzowej i Rozrywkowej. Od 5 kwietnia 2019 jest prezesem Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.


Współtworzył słynny Heavy Metal Sextet (1982-84). Zespół zajął pierwsze miejsce zespołowe Jazz Juniors ‘82, Klucz do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej ‘82, pierwsze miejsce na konkursie w Dunkierce ‘83 (Francja), drugie miejsce na konkursie Jazz Hoeilaart ‘83 (Belgia).

W 1991r. sformował swój pierwszy zespół, Mariusz Bogdanowicz Quartet.
Zespół gra kompozycje leadera. Jest to muzyka o wyeksponowanej melodyce, dużej przestrzeni i silnym ładunku emocjonalnym. Pomimo, że obraca się w kręgu idiomu jazzowego, osadzona jest w kulturze europejskiej. Najnowszy program MBQ nosi tytuł SYNTONIA. Obok lidera grają w nim Adam Wendt – ts, ss; Miłosz Wośko / Paweł Tomaszewski – p, kb; Sebastian Frankiewicz – dr.

W 2012 powołał do życia swój nowy projekt pt. Przy Tobie, jego program to piosenki MB do tekstów m.in. Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Wołka, Marka Gaszyńskiego, Justyny Holm, Wojciecha Ziembickiego i Marii Przybysz w wykonaniu wokalistek związanych z Wydziałem Artystycznym UMCS w Lublinie.

Autorskie plyty: Back to the Bass (1995), Confiteor Song (2001), Syntonia (2013), Przy Tobie – Mariusz Bogdanowicz – piosenki (2016).

Muzyka Mariusza Bogdanowicza, jego gra na kontrabasie, ma swoje źródła również poza językiem jazzu. Niełatwo daje się zaszufladkować i ująć w stylistyczne ramy, jest ekspresyjna, czasem liryczna, powściągliwa i refleksyjna. Jest instrumentalistą posiadającym własne, oryginalne brzmienie.


Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij