16.09.2022, 21:01
Daniel Ryciak

Wojciech Niedziela

Pianista jazzowy, obecny na polskiej scenie jazzowej od początków lat 80-tych XX wieku.

Wojciech Niedziela

Wojciech Niedziela jest wieloletnim członkiem Kwartetu i Sextetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego, z którym związany jest od początku lat 80-tych XX wieku do dziś. 

Nominowany został do Nagrody Fryderyka za autorską płytę „To kiss the Ivories” (2000)  oraz album Ptaszyna Wróblewskiego „Real jazz” (2005) i ‘Supercalifragilistic” (2006).

Koncertował w kilkunastu krajach Europy (m. in. w Niemczech, Szwecji, Danii, Norwegii, Grecji, Turcji, Rosji, Czechach, na Litwie, Łotwie i Węgrzech, w  renomowanych klubach jazzowych – NEW MORNING w Paryżu, MONTMARTRE w Kopenhadze, A-TRANE w Berlinie), a także na Kubie i w USA – w słynnym nowojorskim klubie BIRDLAND oraz waszyngtońskim BLUE ALLEY. Towarzyszył wybitnym amerykańskim jazzmanom podczas ich koncertów w Polsce (Bobby Watson, Mike Mainieri, Jack Walrath, Dave Friedman, Dave Liebman, Bill Mollenhof, Eddie Henderson, Billy Harper ). Akompaniował też wielu znanym wokalistkom jazzowym – Urszuli Dudziak, Grażynie Auguścik, Dorocie Miśkiewicz, Ewie Urydze i uznanym liderom takim jak Michał Urbaniak, Janusz Muniak czy Piotr Baron i in. Obecnie aktywnie koncertuje w formacjach wspomnianego już Ptaszyna Wróblewskiego, Piotra Schmidta, Krzysztofa Popka, a także w duecie fortepianowym z Piotrem Matusikiem.

Obecnie prowadzi także bogatą działalność dydaktyczną na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (kierownik Katedry Twórczości i Interpretacji Jazzowej w latach 2008-2012 ) i w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie (dyrektor Instytutu Jazzu PWSZ w latach 2008-2017). Spośród jego licznych absolwentów wymienić można Marcina Wasilewskiego, Michała Tokaja, Piotra Wyleżoła, Pawła Tomaszewskiego, Przemysława Raminiaka, Łukasza Ojdanę, Pawła Kaczmarczyka, Nikolę Kołodziejczyka i wielu innych. Prowadził też gościnne wykłady na uniwersytetach w Louisville (Kentucky) i Cinncinatti w USA.


Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij