19.02.2015, 14:47
Daniel Ryciak

Albert Vila

Albert Vila jest jednym z najlepszych hiszpańskich gitarzystów młodego pokolenia, jest laureatem nagród zdobytych w Hiszpanii, Holandi, a ostatnio został nagrodzony za swoją kompozycję pierwszą nagrodą na Jazz Hoeilaart 2012 w Belgii.

Albert Vila

Naukę rozpoczął na ‘Taller de musics (Barcelona), gdzie wykładali Andy Rossety oraz J.Luis Gamez. Studia kontynuował w Konserwatorium w Amsterdamie w klasie gitary jazzowej, gdzie wykładał Jesse Van Ruller.


W roku 2004 otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii najlepsza kompozycja na Dutch Jazz Competition. Rok później pobierał nauki w Manhattan School of Music w Nowym Jorku u Rodneya Jonesa.


Latem 2006 roku decyduje się na powrót do rodzinnej Barcelony, gdzie tworzy nowy projekt muzyczny: Albert Vila Quintet. Zespół ten wygrywa Donosti “Debajazz contest” w 2007. W tym samym roku nakładem wytwórni Fresh Sound Records wychodzi debiutancki album kwintetu „Foreground Music”. Drugi album ukazał kilka lat później, w roku 2011 („Tactile”).


Rok później, w 2012 Albert Vila wydaje album ze swoim trio w składzie Jorge Rossy na perkusji i Reinier Elizarde na kontrabasie. Album ukazał się pod tytułem „Standards”.


W roku 2014 Albert Vila oraz Jeff Ballard, Aaron Parks i Doug Weiss nagrywają materiał w Nowym Jorku. Album ma się ukazać na początku roku 2015 i materiał z tej właśnie płyty Vila zaprezentuje w Śląskim Jazz Clubie.

“Few seconds into the opening track showed me that there is an original voice here that has new things to say on the “American Songbook” of jazz standards”.
Jazz guitar society - Doug Perkins


Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij