03.03.2011, 20:00

Wierba & Schmidt Quintet featuring Piotr Baron

Flagowy okręt jazzu (niemal w całości) rodem ze Śląska. Złożony z absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach zespół wydaje właśnie kolejną płytę, a już w czwartek, 3 marca posłuchamy go na żywo w Śląskim Jazz Clubie w Gliwicach.

Formacja, w ramach specjalnego koncertu, uświetni w tym roku festiwal Jazz nad Odrą. Dzień później wystąpi w Gliwicach. U boku młodych muzyków stanie Piotr Baron, saksofonista już nie tak młody, ale za to mogący poszczycić się dwudziestoletnim dorobkiem artystycznym.

- Warto dodać, że to już druga gwiazda, która gra i być może będzie nagrywać z grupą. Latem zeszłego roku Wierba & Schmidt Quintet grali trasę koncertową z Dante Lucianim, światowej sławy amerykańskim puzonistą, profesorem Wydziału Jazzu University of Miami. Wystąpili w Gliwicach podczas festiwalu Jazz w Ruinach. Współpraca zakończyła się nagraniem płyty, która już w marcu tego roku powinna być osiągalna w sklepach (no i na koncertach). Wieść niesie, że latem 2011 zespół znów ma zagrać polską trasę z Lucianim, ale to melodia przyszłości - zaznacza Daniel Ryciak ze Śląskiego Jazz Clubu w rozmowie z Łukaszem Maliną.

Mimo wielokrotnie krótszego stażu na scenie Wierba & Schmidt Quintet także mają się czym pochwalić. - To sztandarowa formacja polskiej jazzowej młodzieży, znakomitej warsztatowo, pełnej szacunku dla tradycji amerykańskiego mainstreamu. Już pierwsza płyta zespołu, „Maya”, wydana nakładem magazynu Jazz Forum wzbudziła spore zainteresowanie. Trasa koncertowa promująca płytę zawiodła ich do Studia Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, gdzie zagrali koncert, który był transmitowany przez program Trzeci Polskiego Radia - przypomina członek SJC.

Niewątpliwie, największym sukcesem grupy były Grand Prix oraz nagroda publiczności podczas Getxo Jazz Festival w Hiszpanii, zdobyte w lipcu 2010 roku. Piotr Schmidt, gliwiczanin i co-lider zespołu otrzymał także wyróżnienie w kategorii solo.

Do Śląskiego Jazz Clubu zespół zawita w czwartek, 3 marca o godzinie 20.00.

Piotr Schmidt - tp,
Piotr Baron - ts, ss,
Michał Wierba - p,
Michał Kapczuk - b,
Sebastian Kuchczyński - dr.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij