07.02.2008, 20:00

Ecstasy Project EUROPAE

Dokąd zmierza jazz? Dziedzictwo Europy kluczem ku przyszłości? Na te pytanie szukamy odpowiedzi w Śląskim Jazz Clubie w ramach lutowej odsłony cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą.

Skąd pomysł na taki projekt ? Gorzycki wychodząc od improwizacji i jazzu kieruje swój wzrok w stronę doświadczeń kameralistyki europejskiej ubiegłego stulecia. Muzyka Europy przetrawiona w atonalności, neoromantyzmie i minimalizmie jest mu oparciem w jego wycieczkach w stronę Europy niemożliwej, Europy bez zgiełku, Europy filozofów, artystów i rzemieślników. Z zainteresowaniem studiuje dziedzictwo awangardy minionego stulecia. Ze swoim zespołem, którego członkowie wywodzą się z kręgów muzyki klasycznej prowadzi dyskurs o pięknie i liryzmie.

Ta płyta, pomimo tego, że istnieje na rynku od kilku zaledwie miesięcy zrobiła sporo zamieszania.
Instytut im. Adama Mickiewicza na najnowszych kompilacji "PLay: Muzyka z Polski" promującej polską muzykę za granicą zaprosił Rafała Gorzyckiego do umieszczenia tam swojej kompozycji z albumu EUROPAE. W konkursie Jazz Radia na najlepszą płytę jazzową roku 2007, płyta "EUROPAE" została sklasyfikowana w pierwszej dziesiątce najbardziej docenionych albumów minionego roku. Słuchacze radia zestawili ją wśród takich gwiazd jak Wynton Marsalis czy też Leszek Możdżer.

To w zasadzie wystarczy by stwierdzić - na tym koncercie trzeba być. I to koniecznie.

Ecstasy Project w Śląskim Jazz Clubie zagra w składzie:

Rafał Gorzycki - perkusja
Łukasz Górewicz - skrzypce
Paweł Nowicki - wibrafon
Paweł Urowski- kontrabas

Koncert współorganizowany z Samorządem Miasta Gliwice

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij