13.04.2023, 19:30

Balázs Bágyi Quartet Gliwice

Perkusista i kompozytor Balázs Bágyi jest obecnie jednym z najbardziej szanowanych muzyków węgierskiej sceny jazzowej, działającym na arenie międzynarodowej i prowadzącym własne zespoły przez ostatnie dwie dekady.

miejsce:
CK Victoria Scena Bojków
ul. Parkowa 5 Gliwice
kup bilet prowadź do celu

Będąc członkiem wielu zespołów, tworzy muzykę niemal we wszystkich gatunkach, a jego unikalny melodyjny styl gry na perkusji daje złożone doznania muzyczne.

Partnerami Balázsa Bágyi’a są uznani muzycy młodego pokolenia z Budapesztu – niezwykle energiczny saksofonista Soso Lakatos; posiadający klasyczne wykształcenie i uhonorowany jedną z najbardziej prestiżowych nagród węgierskich „Junior Prima” pianista Dezső Oláh, oraz Péter Oláh, jeden z najwybitniejszych węgierskich kontrabasistów swojego pokolenia.

Balázs Bágyi New Quartet rozpocznie trasę koncertową w A Propos Jazz Club w Wałbrzychu (11.04), następnie zagra w Vertigo Jazz Club we Wrocławiu (12.04), w Centrum Kultury Victoria w Gliwicach (13.04), w klubie Pod Filarami w Gorzowie Wielkopolskim (14.04), oraz w Jassmine w Warszawie (15.04). Następnie węgierscy muzycy wystąpią ramach cyklu Szczecin Jazz Poleca w klubie Jazzment (16.04), w Miejskim Ośrodku Kultury w Legionowie (17.04), w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (19.04), oraz Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (20.04). Trasa jest organizowana przez Fundację JAZZ PO POLSKU.

Jest to już kolejna wizyta Balázs Bágyiego New Quartet w Polsce. Grupa występowała m.in. na 40 edycji festiwalu Jazz Juniors w Krakowie w 2016 r.

„Aktualna muzyka kwartetu Balázs Bágya zawiera obecnie mniej folkowych brzmień w porównaniu do poprzednich albumów. Jest to czysty, akustyczny jazz, oparty na elementach post-bop, czyli stylu wywodzącego się z lat 60tych. Trasa koncertowa w Polsce jest kolejnym projektem, który realizujemy w ramach dwustronnej współpracy kulturalnej, której ideę chcemy promować w przyszłości” – mówi Jakub Krzeszowski, twórca Fundacji JAZZ PO POLSKU, organizatora trasy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij